10.4 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe TanıtımBilecik İlinin Eskişehir'i Osmaneli

Bilecik İlinin Eskişehir’i Osmaneli

OSMANELİ SEYİR TEPESİNDEN, SAKARYA ÇEVRESİNE

Bilecik İlinin Eskişehir'i Osmaneli
Vezirhan Saat Kulesi

Bilecik İlinin Eskişehir’i Osmaneli; Bayramın birinci günü akşamı sevdiğim ağabeyim Kalaycılardan Recayi abimle  oturup konuşuyorduk,
Bayramın ikinci günü için birlikte Osmaneli’ye gidelim mi diye konuştuk. Yıllar olmuştu Osmaneli’ye hiç uğramamıştım. İstanbul’a gelip giderken ana caddeden gördüğüm kadarı ile Osmaneli’yi hatırlıyorum uzun zamandır.

Ertesi gün öğleden sonra arkadaşımın aracıyla birlikte çıktık yola ve ilk durağımız Vezirhan’da oturup birer çay içmek ve orada yapılan saat kulesini yakından görmekle başladık.

Oldukça güzel bir saat kulesi yapılmış ve saat kulesini incelerken o anda Vezirhan Belediye Başkanının babasının vefatını öğrenmiş bulunduk.

Molamızı bitirdikten sonra yolcu yolunda gerek diyerek yola koyulduk. “OSMANELİ’ye doğru”… Ve kavşak üzerinde bir motorsikletliye rastladık bize Selimiye köyüne nasıl gideceğini sordu, peşi sıra bize takılmasını söyledik. Selimiye kavşağının önünde ona işaret ederek dönmesi gerektiğini söyledik ve bizde yolumuza aynı tempoyla devam ettik.

Osmaneli’ye geldik Recayi abim ilk ışıklardan  dönüş yaptı ve o bile uzun süredir gelmediği için çok değişmiş buralar dedi. Nereden döneceğimizi ve nereye gideceğimizi karıştırdık.

İlk gitmek istediğimiz yer “Tekke Seyir Tepesine” uğramak ve oradan Osmaneli’ye bir kuş bakışı yapmaktı. Bir çok sayfa dostlarımızın Tekke seyir tepesine giderek yayınladıkları fotoğraflarından biliyordum. Nasip bize Ramazan Bayramında gitmek oldu.

Yolumuzu şaşırıp devam ederken birine sorma ihtiyacı hissettik, kendisini yine facebook’tan tanıdığımız Tamer Kamalı’ya rastladık. Biraz araç üstü sohbetten sonra bize tarif ettiği yönde Seyir Tepesine yol aldık.

Tekke seyir  tepesine araç ile çıkmak mümkün mü elbette mümkün ama çıkıyorsanız da dikkat etmeniz gereken önemli bir hususu belirtmek isterim. Yol tek araç için müsait olduğu için her an karşınıza bir aracın çıkabileceği riski olabileceğini unutmayın. Bu sizlere zor anlar yaşatabilir.

Bilecik İlinin Eskişehir'i Osmaneli
Tekke Seyir Tepesi ve Türk Bayrağımız

Neyse ki biz  böyle bir durumla karşı karşıya kalmadık. Ve yolumuzu bulduk ve seyir tepesine ulaşmayı başardık. Çok fazla kalmadık sadece bir cep telefonu ile bir amatör video çekimi yaparak dönmeyi düşünüyorduk.

Bu sırada Tekke Seyir Tepesinde bulunan kafeteryadan bir bayan personel bize bir şey içip içmeyeceğimizi sorarak hoş geldiniz dedi ve güzel bir karşılama ile mutlu olduk fakat biz hemen çıkacağımız için bir şey istemedik zaten bir masaya da oturmamıştık.

Videoyu çekip ve Kafetaryanın etrafından bir kaç fotoğraf ile aracımıza bindik ve istikamet Sakarya Kenarına yol aldık.

Sakarya kenarına ulaştığımızda karnımız çok acıkmıştı, çünkü bir şey yemeden yola çıktığımız için; ne yiyebiliriz diye etrafımıza bakınırken, Sakarya çevresinde kurulmuş tesislerden birinde ekmek arası köfte ve ayran yemeye karar verdik. Siparişimizi verip  karnımızı doyurduk. Daha sonra Sakarya kenarı piknik alanında kısa bir yürüyüş yaptık. Etrafı keşfettik ve neler olduğunu nasıl bir ortam olduğunu gözlemledik, ilgili videoyu zaten canlı olarak sizlere sosyal medya hesabımız üzerinde Bilecik Dostları sayfası ve grubundan yayınlamıştık.

Bilecik İlinin Eskişehir'i Osmaneli
Tekke Seyir Tepesi Kafeteryası

FAYTON GÖRÜNCE SEVİNDİK AMA SEVİNCİMİZ UZUN SÜRMEDİ

Eleştiri alacağımızı düşünmemiştim; atlı bir faytona rastladım. Bu fayton benim gerçekten hoşuma gitmiş ve zevkle fotoğraflarını çekmiştim. Fakat bunun Türkiye’de yasak olduğunu Bilecik Hayvanları Koruma Derneği başkanımız ile yapmış olduğum bir görüşmeden anladım. Hayvan hakları çerçevesinde Faytonların yasaklandığı konusunda telefonla bilgisini aldım.

Tabi üzülerek hayvanlarımıza karşı yapılan eziyetlerin ülke genelinde çok fazla olduğunu ve her zamanda bu konuda büyük desteklerimi sosyal medya üzerinden esirgemedim. Tabi konuları bilmeyince ve olaya bu çerçeveden bakamayınca durumun bundan ibaret olması gerçekten beni de düşünceye yöneltti ve haklı olduğunu düşündüm…

Tabi yolculuğumuza şifalar sular ile bitirmeyi düşünüyorduk ama kendimize ayırdığımız zamanın dolduğunu fark ettik ve Merkez Bilecik İlimize dönmeye Şifalı sular bölgesine uğramadan bir başka sefere bırakarak dönüş yoluna koyulduk.

Sonuç olarak benim gözlemlediğim, Bilecik Merkez’de ki keşmekeş karışık bir çarpık yapılaşmanın sonucunda İlimizin gerçekten yaşanılmaz hale geldiğini görebiliyorum. Osmaneli ilçemizde ki bu Sakarya nehri boyunca yapılmış piknik alanları ve sosyal tesislerin Eskişehir ile boy ölçüşemeyiz ama, “O” huzuru ve refahı verdiğini görünce gerçekten çok mutlu oldum.

İnşallah ilimizde ki bu çarpık kentleşmenin ve gereğinden fazla ev sahibi olma meraklısı  yapımızdan vazgeçerek daha doğal bir ortamlara dönebiliriz umudu içindeyim ama artık her şey için çok geç kalınmış olduğunu bir kez daha fark ettim.

10 yılı aşkın bir süre içerisinde ilimizde hızla çoğalan nüfusun üst yapılaşma ihtiyacına acil olarak cevap vermemesinden dolayı kaynaklanan bu yüksek binaların ilimizdeki 10 ila 15 bin nüfuslu günlerimize dalıp gitmeme neden oldu ve gerçekten üzüldüm.

Doğal yapısıyla yeşil ve küçük şirin ilimiz Bilecik şimdilerde her geçen gün grilere bürünüyor bu grilerin içinde yapılan çocuk parklarında bile toprak bulmak bile ne mümkün bırakın yeşilliği “Bizler o yeşil dönemlerini yaşadığımız ilimizi sözde geleceğimiz olan çocuklarımıza emanet etmek isterken, çocuklarımıza beton kirliliği içinde bir gelecek bırakıyoruz farkında değiliz.”

Bilecik İlinin Eskişehir'i Osmaneli

Bilecik İlinin Eskişehir’i Osmaneli – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar