21.4 C
Bilecik
27 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik İlinde 8 bin yıllık Tarih İzleri

Bilecik İlinde 8 bin yıllık Tarih İzleri

Bilecik'te Neolotik izler bulunan alanda kazı başladı.

Bilecik İlinde 8 bin yıllık Tarih İzleri; Bilecik’te Neolotik izler bulunan alanda kazı çalışmaları başladı. 

Vali Bilal Şentürk, Bilecik Müze Müdürlüğü başkanlığında, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Arkeoloji Bölümünün bilimsel danışmanlığında, Bahçelievler mahallesinde devam eden arkeolojik kurtarma kazı çalışmalarını inceledi. 

 BŞEÜ Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan, yapılan çalışmaların Bilecik’in tarihini 8 bin yıl öncesine taşıdığını anlatarak, kazılarda Neolitik dönem olarak adlandırılan, insanoğlunun yerleşik hayata geçip, tarım ve hayvancılığa başladığı dönemde, Marmara Bölgesi’nde Fikirtepe Kültürü olarak tanımlanan kültüre ait izler tespit edildiğini bildirdi. 

Bilecik İlinde 8 bin yıllık Tarih İzleri

 Çok fazla sayıda çakmak taşı ve obsidyenden mikrolit aletlerin yanında, dönemin kült eşyaları olan çizi bezemeli kutu parçalarının bulunduğunu bildiren Doç. Dr. Fidan, ”Kazıda Bilecik’in bilinen en eski evi de ortaya çıkarıldı.

Bilecik İlinde 8 bin yıllık Tarih İzleri

Çamur kerpiçten inşa edilen yaklaşık 4 metre çapındaki 8 bin yıllık ovalimsi yapının ortasında ve duvarlar boyunca taşlarla desteklenmiş şekilde bulunan ahşap dikme yerleri, evin yapımında ve çatı örgüsünde ahşabın çok yoğun bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.” dedi. 

Bilecik İlinde 8 bin yıllık Tarih İzleri

Vali Şentürk de BŞEÜ’den bir grup akademisyen ve öğrencinin alanda yaklaşık bir haftadır Bilecik tarihini 8000 yıl geriye götüren bulgulara ulaşılmasının çok anlamlı olduğunu ve kazı çalışmalarının ulaşacağı verilere dayalı olarak alanın açık hava müzesine dönüştürülebileceğini belirtti. Bilecik İlinde 8 bin yıllık Tarih İzleri – Bilecik Dostları Haber

Bilecik İlinde 8 bin yıllık Tarih İzleri
Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar