-1.2 C
Bilecik
21 Ekim 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri; Bilecik, Marmara Bölgesinin güneydoğusunda, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesim noktaları üzerindedir.

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri; Bilecik, Marmara Bölgesinin güneydoğusunda, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesim noktaları üzerindedir.

Doğudan Bolu ve Eskişehir, güneyden Kütahya, batıdan Bursa, kuzeyden Sakarya illeri ile çevrilidir. Bilecik 4.302 km²’lik alanı ile Türkiye’nin küçük illerinden biridir. Alan sıralaması bakımından 65.sırada yer almaktadır.

Bilecik İlinin ilçeleri; Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Yenipazar’dır

Bilecik İline Bağlı İlçelerimiz

Bozüyük: Frigler döneminde oluşmuş bir yerleşim merkezidir. 1908’den sonra Ertuğrul Livası’na bağlanarak Kaza merkezi yapılmıştır. Bozüyük Bilecik’in il olması ile birlikte 1924 yılında ilçe statüsüne kavuşturulmuştur.

Bozüyük

Gölpazarı: Bizanslılar döneminde Harmankaya Tekfurluğu’na bağlı olan Gölpazarı, Osman Gazi tarafından alınmıştır. Gölpazarı kuruluşundan itibaren sıra ile Resulşel, Dönen ve Akçaova (Akçaoba) adlarıyla anılmış, son olarak Gölpazarı adını almıştır.

İnhisar: İnhisar önceleri Söğüt’e bağlı bir bucak iken mütevazı nüfusuna rağmen coğrafi konumu dikkate alınarak 1991 yılında ilçe yapılmıştır.

Osmaneli: Osmaneli çok eski bir yerleşim yeridir; Trakyalılar, Romalılar ve Bizans’a ait kalıntılar bunu göstermektedir.

Pazaryeri: Pazaryeri’nde ilk yerleşim 1273 yılında olmuştur. Pazaryeri’nde hediyelik ve turistik toprak ev eşyası ve ağaç eşya yapımcılığı da sürdürülmektedir.

Söğüt: Söğüt, Ertuğrul Gazi tarafından bir kuşatma ve mücadele sonucunda 1232 yılında Bizanslılardan alınmıştır. Ertuğrul Gazi Türbesinin de içinde bulunduğu ilçe önemli bir turizm merkezidir.

Yenipazar: Eski adı Kırka olan Yenipazar, Cumhuriyetten önce Bolu’nun Göynük ilçesine bağlıydı. 1926’da bucak olarak Gölpazarı’na bağlanmış, 1988’de de ilçe olmuştur

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri; Yaylalar

Kömürsu Yaylası: Bozüyük İlçesi’ne 28 kilometre uzaklıkta köknar, karaçam, kayın, ardıç ve çeşitli çiçeklerle kaplıdır. Kış turizmi açısından önemli yaylalardandır. 90 hektar alana sahip yaylada yükseklik 1.700 metredir.

800Kömürsu Yaylası

Çiçekli Yayla: Bozüyük İlçesi’nin tertemiz havası, berrak suları, yemyeşil çimenleri, rengârenk çiçekleri, orman dokusu ve endemik bitkisi ‘Çimtein’in kapladığı kekik kokulu yayla, Üçtepeler Mevkii’nde 1.906 metre yüksekliğindedir.

Ters Lale; Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın belirlediği 101 odak türünden biri olarak kabul edilen bu çiçek, pek az yerde yetişmekte olup Bilecik İli bu konuda talihli bölgelerdendir. Her yıl mayıs ayında kendini gösteren bu boynu bükük güzel lale, Çiçekli Yayla’nın önemi artırmaktadır

Çiçekli Yaylası
Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri
Ters Lale

Sofular Yaylası: İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki çam ve köknar ağaçları ile kaplı yaylanın yüksekliği ortalama 1.600 metre civarındadır. Yayla turizmi açısından önemlidir. 104 hektar açık alana sahiptir.

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri
Sofular Yaylası

Uzunçam Yaylası: Kayın, çam ve diğer çeşitli ağaçların yer aldığı yayla, Pazaryeri ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıktadır.

Uzun Çam Yaylası
Uzun Çam Yaylası

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri; Göletler

Küçükelmalı Göleti: Pazaryeri ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Küçükelmalı Köyü yakınında, çam ağaçlarıyla kaplı orman içi dinlenme yeridir. Gençlik ve izci kampları için de elverişli olan gölet çevresinin rakımı 950 metre olup, doğa sporları ve kültür park niteliğindedir.

Küçük Elmalı Göleti

Bozcaarmut Göleti: Bozcaarmut Köyü yakınlarındaki ilçe merkezine 15 kilometrelik uzaklıkta, çevresi köknar ve çam ormanları ile kaplı, kamp ve dinlenme yeri olarak elverişli bir mesire alanıdır. Bozcaarmut Göleti’nde rakım 1.051 metredir.

Bozcaarmut Göleti

Pelitözü Göleti: İl merkezine 7 kilometre uzaklıkta, etrafı çam ağaçlarıyla kaplı gölet, ulaşım kolaylığı ve geniş bir alana sahip olması nedeniyle özellikle hafta sonlarında büyük rağbet görmektedir.

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri
Pelitözü Gölpark

Dodurga Barajı: Bozüyük Dodurga Kasabasının yakınındaki baraj ve çevresi, dinlenme ve olta balıkçılığı için tercih edilen bir yerdir.

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri
Dodurga Barajı

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri; İçmeler ve Kaplıcalar

Osmaneli Selçik İçmeleri: Osmaneli’ye 9 kilometre uzaklıkta, sodyum klorür, sodyum bikarbonat, sodyum sülfatça zengin olan suyunun sıcaklığı 15 – 20 derecedir. Mide, karaciğer safra kesesi, bağırsak ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelip, böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde etkilidir.

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri
Osmaneli İçmeleri

Söğüt Çaltı Kaplıcası: Söğüt İlçe merkezine 10 kilometre, Bilecik il merkezine 40 kilometre, Çaltı Köyü’ne 5 kilometre uzaklıkta, Sakarya Nehri kıyısında bulunan kaplıcadan banyo ve içme suyu olarak yararlanılmaktadır. Kaplıcanın suyu 30 kilometre uzaklıktaki bir kaynaktan gelmektedir. Kaplıca, çıban, kaşıntılı deri hastalıkları, mide rahatsızlıkları, romatizma hastalıkları, nefrit, polinetrit, safra kesesi ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Şelaleler

Kınık Şelalesi: Bilecik Merkez Kınık Köyü, Alamandere Mevkii yakınındaki kayalıktan çıkan su ilginç bir görüntü vermektedir. İl merkezine uzaklığı yaklaşık 25 kilometredir.

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri
Kınık Şelalesi

Suuçtu Şelalesi: Bilecik Yenipazar ilçesinin nadide güzelliklerinden bir tanesidir. Yukarıçaylı Köyü yakınında bulunmaktadır. İlçeye uzaklığı 10 kilometredir. Yaklaşık 30 metre yükseklikten düşen su, muhteşem bir manzara ortaya çıkarmaktadır

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri
Su uçtu Şelalesi

İnhisar Şelalesi: Doğal yapısı tamamen korunan şelale, Çalkara Köyü yakınlarında ve ilçeye uzaklığı 9 kilometredir. Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri

Bilecik İli Doğal Turizm Güzellikleri
İnhisar Çalkara Şelalesi
Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar