15.8 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik Dikkat Corona Virüs'te Yeni Cezalar

Bilecik Dikkat Corona Virüs’te Yeni Cezalar

Bilecik Dikkat Corona Virüs’te Yeni Cezalar; Bilecik İl Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Bilal Şentürk başkanlığında toplanırken, alınan yeni kararlara göre; Covid-19 tanısı konulan ve bunlarla temaslı kişiler hakkında eksik, yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlarda bulunanlara cezalar geleceği bildirildi.

Alınan karara ilişkin bir açıklama yapan Vali Şentürk,

“Korona virüs tanısı konulan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temaslı olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirildikleri tespit edilmiştir. Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi olan ‘Filyasyon’ çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Bu kapsamda; korona virüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik, yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara ilişkin olarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 206. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oybirliği ile karar verilmiştir. Diğer yandan Türk Ceza Kanunu’nun 206. maddesine göre; “Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır” dedi.

Türk Ceza Kanunu 206. Maddesi Neyi Kapsamaktadır

Resmi Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyanda Bulunma Suçu Nedir? (TCK 206) Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunma suçu, bir kimsenin resmi belge düzenlenmesi sırasında resmi belgeyi düzenleme görev ve yetkisine sahip olan kamu görevlisine (memur, avukat, bilirkişi vs.)

Türk Ceza Kanunu 206. Maddesinin Cezaları nelerdir

Madde 206- (1) Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç
aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bilecik Dikkat Corona Virüs’te Yeni Cezalar- Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar