24.4 C
Bilecik
27 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBelediye Meclisinden Kadınlara Yönelik Karar

Belediye Meclisinden Kadınlara Yönelik Karar

Belediye Meclisinden Kadınlara Yönelik Karar; Bilecik Belediye Meclisi’nin Aralık ayı ilk oturumunda Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulması oy birliği ile onaylandı.

Bilecik İl Özel İdaresi 2020 yılı bütçesi kabul edildi; Belediye Başkanımız Semih Şahin başkanlığında toplanan Belediye Meclisi’nin görüşülen 10’uncu maddesi gereği Belediye bünyesinde Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulması konusu görüşüldü.

Görüşülen gündem maddesinde kadın girişimcinin önemine ilişkin Belediye Meclisi üyeleri hem fikir olurken, kooperatifin kurulması noktasında birçok Meclis üyesi olumlu yönde fikir sundular. Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulması Belediye Meclisi üyelerince oy birliği ile kabul edildi.

Başkan Şahin; “Üreten Kadınlarımızı Bir Çatı Altında Toplamak İstiyoruz”

Belediye Başkanımız Semih Şahin, madde hakkında yaptığı değerlendirmede, ‘’Üreten kadınlarımızı bir çatı altında toplamak istiyoruz’’ ifadelerini kullanarak, şunları söyledi:

İlimizde çok güzel işleri başaran kadınlarımızı bir araya getirmek istiyoruz. Yani bu birleşimi de bir kooperatif adı altında toplamamız herkesin faydasına olacaktır diye düşünüyoruz. Yani kadınlarımız bir çatı altında olmadığı zaman bir kaos ortamı çıkıyor. Yaptıkları ürünleri nerede satacaklarını arıyorlar, kiminle ne isimle muhatap olacaklarını bilemiyorlar. Yani bizler de bu kaosu ve karışıklığı gidermek için kadınlarımızın bir çatı altında toplanmasını istiyoruz. Ben birçok şehirde bunun güzel örneklerini görüyorum. Oradaki kadınlar kooperatif çatısı altında bir araya gelerek çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Katıldığımız birlik toplantılarında da birçok şehrin kadınları tarafından üretilmiş ürünlerin o kooperatif adı altında sunulduğuna şahitlik ediyoruz. Yani bir isim koymamız lazım. Şuna da inanıyorum ki Bilecikli kadınlarımız çok güzel işlere imza atacaklar. Kadın üreticilerimizi desteklemek adına hazırladığımız bu çalışmada bir araya gelen kadınlarımız el emeği ürünleri yapıp sunabileceklerdir. Yani kadınlarımız doğrudan üreten bir konuma geleceklerdir.’’ İfadelerini kullandı.

Başkan Şahin’in görüşlerini sorduğu, Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Üyesi Gülcan Namal da kooperatif kurulması teklifinin güzel bir çalışma olacağını belirterek, ‘’Eğer ilimizdeki bütün kadınlar bir araya gelerek, böyle bir oluşumu gerçekleştirirsek çok güzel olacağına inanıyoruz. Yani her görüş ve düşünceden kadınlarımızın bir çatı altında olması gerekiyor. Biz de bu tür bir çalışmaya gerekli desteği veririz’’ şeklinde konuştu.

Daha sonra oylamaya sunulan 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. maddesinin 1. fıkrasının (i) bendi ve 38. maddesinin (g) bendine istinaden Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulması konusunun oylanarak, oy birliğiyle kabul edildi. Belediye Meclisinden Kadınlara Yönelik Karar – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar