16.4 C
Bilecik
24 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe HaberBozüyükHal Camisinde Kıble Duvarına Yapışık Dükkanlar

Hal Camisinde Kıble Duvarına Yapışık Dükkanlar

Bozüyük Hal Camisinde Kıble Duvarına Yapışık Dükkanlar; Başkan Bakkallcıoğlu ” Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne Gelir Getirmek için Cami önüne, Kıblesine dükkan koymayı halkımız takdir edecektir.”

Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısının ardından AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin hal bölgesinde bulunan bilboardların Hal Camii inşaatının önüne yerleştirilmesi ile ilgili eleştirilerine cevap verdi.

 Başkan Bakkalcıoğlu; Hal camii önüne getirilen bilbordlar ile ilgili Meclis gündemine alınması için yazılı önerge veren AK Partili Belediye Meclis Üyelerine konunun meclis gündemine alınması gereken bir konu olmadığını belirterek konu hakkında gündem dışı önemli açıklamalarda bulundu. Hal camii önüne 2 tane,  kıble duvarına yapışık ticarethane konmasını kınayan Başkan Bakkalcıoğlu “Hal camii inşaatının önünde caminin kıble duvarına yapışık olarak yapılan 2 adet mağaza var. Bu iki adet mağazanın kaldırılması ve belediyemizce arka planda vakıflara ait yerde aynı miktarda iş yeri yapılması konusunda önerimizi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne götürdük.

Bunlar çok kıymetli, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz buradan değerli kazançlar elde ediyor. O yüzden ‘kaldıramayız’ dediler ve inşaatı devam ettiriyorlar. Camimiz bizim içinde çok kutsal bir yer. Camimizin önüne 2 tane  kıble duvarına yapışık ticarethane konmasını buradan bir kez daha kınıyorum.

Bizim billboard çalışmamızda şöyle; caminin minaresinden başlayarak, batı minaresinden başlayarak çalı otele kadar olan ve arka taraftaki eski balık pazarının olduğu alan yeraltı otoparkı yapılacağından proje çalışmaları bitti. 2020 yılında ihalesini yapacağız. O nedenle; orada billboardlar, bir çocuk bakım kabini ve bir banka ATM’si var. Onların kaldırılması çalışmalarına başladık.

Billboardları koyabileceğimiz yerde tamamlanan cami inşaatının önündeki belediyemize ait yerdir ve oraya taşıdık, yaptığımız bu. Biz cami önündeki etik bulmadığımız dükkânların önüne koyuyoruz, camiyle hiçbir alakası yok. Burada bir kiracı istihdamı başladıktan sonra bu eylemi yapsak o kiracıya da haksızlık olurdu. Biz uygulamayı o anda görerek yapmayı uygun bulduk, yaptığımız odur arkadaşlar. “Ticarethaneler kiralanması durumunda billboardlar kaldırılacak mı?” sorusu üzerine Başkan Bakkalcıoğlu “Orada billboardlar olduğu vaziyette tutacak olan kiracı tutabilir. Ayrıca Vakıflar Bölge Müdürlüğü burayı kendi hizmetlerini sunum alanı olarak da kullanabilir.

Ama tamamen tüccarca işe bakıyorlar, ticari bakıyorlar ve bu rantta ne yazık ki, eğer burası Yeni Mahalle Cami Yardımlaşma Derneği’nin geliri olacak mülkler olsaydı çok kıymetliydi. Bu paralar Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne oradan da Ankara’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gidiyor” dedi.

AK Partili Belediye Meclis üyelerinin “yeni yapılan projede dükkan yeri istediler, zaten önceki halinde de kıble tarafında dükkanlar vardı, yani yeni yapılmış bir şey değil” demesi üzerine Başkan Bakkalcıoğlu “Önceki halinde caminin kıble duvarına yapışık dükkan yoktu, ön taraftaydı. Cami geri plandaydı. Şimdi bakın ikincisi bunun tarihini de araştırsaydınız bu caminin yapımını yapan yeni Mahalle halkı, yerini veren Yeni Mahalledeki insanlar. Vakıfların bir kuruş parası yok, Yeni Mahalleliler yapmış. Fakat Tapu Kadastro 72’li yıllarda geçerken buranın tapusunu vakıflara tescil etmiş. Bir kuruş katkısı olmayan bir haldeydi” Ardından Meclis Üyesi Abdurrahman Kırgız’ın “bazı şeyler hep vakıflara vakfediliyor  zaten” sizleri üzerine Başkan Bakkalcıoğlu “Mesela; öyle olmadı, benim eski görev yaptığım dönemde yapılan camilerin hepsini belediye arsası üzerine yaptık.

Vakıflar Bölge Müdürlüğünün değil, şu anda o camilerin hepsi cami koruma derneklerince kullanılıyor,  gelirleri de ona ait oluyor. Burada yaşanan öyle olaylar oldu ki, camilerdeki halkın verdiği halıları Vakıflar Bölge Müdürlüğü aldı, toplayıp çekip gitti. Çok kıymetli tarihi halıları götürdüler. Onu veren benim ninemdi, bir hemşerimin ninesiydi, dedesiydi,  o halılar gitti. Biz Vakıfların tarihini bildiğimiz için, siz duymamışsınızdır. Çünkü Bozüyük’ün tarihinde olan 70’li yıllardan sonraki halıların camilerde halılarının fabrikasyon ayağı geçişi sırasında Vakıflar Bölge Müdürlüğü aldı götürdü bunları, Bozüyük’e bırakmadılar.

Şimdi Bozüyük’te bu insanlar bunu yaşamıştı, bunlar ayrı bir konu. Eski halinde dükkanların metrekaresi kadar bende aynı şeyi diyorum arka taraftaki alanda öndeki dükkanların metrekaresi kadar yer yapalım. 500 yıl önce atalarımız ana cadde üzerinde Kasımpaşa Camimizi yapmış, etrafı ne kadar güzel. 500 yıl sonra kıblesine ticarethane dayalı dükkan yapmak etik değil arkadaşlar, ama uyguladılar, karar onların, bizde kararlarımızı uyguluyoruz.

Burada vatandaşlarımızla değil Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile belediye arasında bir konudur. Evet arkadaşlar, sizler katılmayabilirsiniz, halkımız takdir eder. Sonuçta halkımız uygulamanın ne olduğunu görecektir, takdir edecektir. Bizim bakış açımız budur. Yani Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gelir getirmek için cami önüne, kıblesine dükkân koymayı halkımız takdir edecektir diye düşünüyorum” dedi. Bozüyük Hal Camisinde Kıble Duvarına Yapışık Dükkanlar – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar