15.8 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana SayfaBilecik HaberBilecik Mülakatının 99. yıl dönümü

Bilecik Mülakatının 99. yıl dönümü

Bilecik Mülakatının 99. yıl dönümü; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilecik’e gelişi ve ”Bilecik Mülakatı”nın 99. yıl dönümü kutlandı.

Atatürk’ün Bilecik’e gelişi ve tarihe ”Bilecik Mülakatı” olarak geçen 5 Aralık 1920 tarihinin 99. yıl dönümü dolayısıyla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Selma Göktürk Çetinkaya, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde verdiği ”Milli Mücadeledeki Bir Dönüm Noktası: Bilecik” konulu konferansta, Türk milletinin istiklali uğruna, vatanını düşmana vermemek için 99 yıl önce bugün bu topraklar üzerinde Sevr’e hayır denildiğini söyledi. 

5 Aralık 1920 tarihinin unutulmamasının gerektiğini belirten Çetinkaya, şöyle devam etti:

”Hür yaşamak için cesurca hayır denildi bu topraklarda Sevr’e net bir biçimde ve son kez, dur denildi bu topraklarda düşman askerine. İstiklal uğruna vuruşuruz, namus uğruna dövüşürüz, vatanın bağrına saplanan hançeri bir olur çıkarırız. ”Ya İstiklal Ya Ölüm” dedi, milletin meclisi. Ölüm fermanını imzalamaktansa ölürüz denildi. 97 yıldır hür yaşıyorsak Bilecik’te, atan usanmadan düşmana hayır dediği için. Sözümüzden dönmeyiz, ölüm fermanına imza vermeyiz, bir iken bin olur yok iken var oluruz dediği için 6 Eylül 1922’de düşman Bilecik’ten defedildi.

Savaş bitti ama Bilecik’te bin 1956 ev, 331 dükkan, hükümet konağı, fabrikalar, camiler ve türbeler tamamen yandı. Bilecik’te biraz kül, biraz duman ve gür bir iman kaldı. İşgal döneminden harabeye dönen Bilecik’teki imar faaliyetleri ile şehir vadiden platoya kaydırıldı ve gelişti Bilecik. 1927’de Bilecikli yüzde 15.5 okuma yazma bilirken Cumhuriyetin 50’nci yılında bu oran yüzde 63’e yükseldi. Yükselecekti elbet. Yok etmeye çalışana göstermeliydi kendini. 10 yılda her savaştan alnımız açık bir şekilde çıktık denilmeliydi. Bu toprakları savunmak pahasına canından olan, eğitimi yarım kalan ya da hiç başlamayan 1920’lerin genç kızlarını sen de hiç aklından çıkarma. Kadınlarımıza 85 sene önce bugün seçme hakkı veren, 99 sene önce bugün ölüm fermanına hayır diyen ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutma.”

Tören, öğrencilerin şiirler okuması, Atatürk İlkokulu öğrencilerinin Halk oyunları gösterisi ile ”Atatürk ve Bilecik” konulu fotoğraf serginin gezilmesiyle sona erdi. 

Programa, Vali Bilal Şentürk, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutan Yardımcısı Albay Hakan Keskin, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nurgül Özbay, Vali Yardımcıları Burhan Terzioğlu ve Rahmi Köse, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle öğrenciler katıldı. Bilecik Mülakatının 99. yıl dönümü – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar