15.8 C
Bilecik
17 Eylül 2021
Ana Sayfaİlçe TanıtımAtatürk Büstü İnhisar Meydanı Fotoğrafı

Atatürk Büstü İnhisar Meydanı Fotoğrafı

Atatürk Büstü İnhisar Meydanı; Fotoğraf Ümit Bayır Tarafından 9 Temmuz 2019’da Cep Telefonu ile çekilmiştir.

Alan: 341,3 km²
İl: Bilecik
Rakım: 210 m (680 ft)
İl alan kodu: 0228
İl plaka kodu: 11

İnhisar ve Nar

İnhisar ilçesinden geçen Sakarya Nehri, oluşturduğu vadi boyunca nar ağaçları ile bezenmiştir. İlkbahar aylarında açan nar çiçekleri vadi boylarını kırmızı renge boyar. Narçiçeğinin albenili kırmızı rengi vadiyi güzelleştirirken Sakarya Nehri’nin bereketli suları toprağa can verir. Bölgede ağırlıklı olarak yetiştirilen nar, İnhisar’ı nar cenneti haline getirmiştir.

İnhisar ilçe merkezinde ve Tarpak Beldesi’nde ciddi sayılabilecek miktarda, yıllık yaklaşık 6 bin ton nar üretilmektedir. İlçe tatlı nar üretimiyle Marmara Bölgesi’nde birinci sırada yer alır. Ülkedeki nar üretiminin yaklaşık %10’u burada gerçekleşmektedir. İri taneli devedişi nar sadece bu bölgede yetişmektedir. İnhisarlılar narı sadece yetiştirip satmak değil, bölgelerinde nar meyvesini her şekilde işleyip değerlendirecek fabrikalar ve atölyeler görmek istiyorlar.

İnhisar ve İpekböcekçiliği

İnhisar’da İpekböcekçilik; İpek üretiminin geçmişi 4000 yıl öncesine dayanır. İlk defa Çinliler tarafından üretilmeye başlanan ipeğin yapımı, uzun yıllar bir sır olarak saklanmıştır.

Çin’in sınırlarını aşan ipekböcekçiliği, önce Anadolu’ya daha sonra da Avrupa’ya yayılmış, Anadolu topraklarına ise günümüzden 1500 yıl kadar önce gelmiştir.Bugün dünyada ekonomik anlamda 15 kadar ülke ipekböcekçiliğiyle uğraşmaktadır.

Buna karşılık ipekten yapılma ürünlerin çok sayıda ülke tarafından hızla tüketiliyor olması, ipek ürünlerini kıymetli kılmaya yetmektedir. Tamamen doğal yöntemlerle elde edilebilen bu saf ipliğin üretim süreci ise oldukça zahmetlidir.

Atatürk Büstü İnhisar MeydanıBilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar