10.8 C
Bilecik
25 Ekim 2021
Ana SayfaKöşe YazarlarıASELSAN Cep Telefonları ve Mühendislerin Akıbeti

ASELSAN Cep Telefonları ve Mühendislerin Akıbeti

ASELSAN Cep Telefonları ve Mühendislerin Akıbeti; 1993 yılında Türkiye ilk cep telefonu kullanımına geçti ve Süleyman Demirel de ilk cep telefonunu kullandı. 1994 yılında Aselsan’da 30 kişilik mühendis grubu yerli cep telefonu için çalışmaya başladı.

1919 marka adıyla yüzde yüz yerli cep telefonunu ürettiler. O yıllarda Nokia, Ericsson ve Motorola markaları var henüz Samsung, iphone yok. Dünyada telefon üreten 9 ülkeden birisi Türkiye’dir artık. Piyasaya ilk parti 500 adet sürülür. İlk dışarıya ihraç Azerbaycan ve Kıbrıs’tır ve bunu diğer ülkeler izler. 3 ayda 10 ülkeye 5000’den fazla ihraç olur.

İngiltere’deki teknoloji fuarında ASELSAN 1919 birinci seçilir, o tarihte ilk titreşim özelliği de bu telefondadır. Bizimkiler hemen yeni sürümler olan 1920 ve 1923 geliştirmek için kolları sıvarlar.

Ne yazık ki 1997 yılında Nokia’dan bir mühendis getirtilir ve aksilikler başlar, patent daha çıkarılmadığı için rakip firmalar uluslararası mahkemelere başvururlar ve davaları kazanırlar. Dönemin hükumeti sahip çıkmaz Aselsan’ına. Çukurova holdingin bir kuruluşu olan KVK, telefon satış dağıtım pazarını tek başına kendinde tuttuğu için Aselsan’ı değil de Nokia’yı bayilerine dağıtır, Aselsan’ı depolarında tutar ve Türk insani kendi öz malı yerli Aselsan 1920-1923 bulamaz piyasada. Türk istihbaratı uzun süre bu telefonu kullanır, dış ülkelerin bu telefonları dinleme yapması imkansızdır. Sahipsizlik ve ilgisizlik neticesinde Aselsan bu üretimden çekiliyor ve milli bir teknolojiden ülkemiz yine mahrum kalır.

Maalesef ASELSAN’da 2006 yılından bu yana, F-16 savaş uçakları, milli tank, insansız hava araçları (İHA), uzun namlulu yeni nesil silahlar gibi önemli projelerde çalışan 7 mühendis kuşkulu biçimde hayatını kaybeden 7 mühendisimize de sahip çıkamadık. İşte o ölümler:

-Hüseyin Başbilen: 31 yaşındayken, 4 Ağustos 2006’da özel aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. Yürüttüğü önemli projelere ilişkin sunum yapmasına bir gün kala ölü bulundu. Projelerin yer aldığı flash bellek bulunamadı.

-Ali Ünal: 30 yaşındaki mühendis 17 Ocak 2007’de kafasına isabet eden kurşunla hayatını kaybetti. F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol ve şifreleme sistemleri üzerinde çalışıyordu.
-Evrim Yançeken: 26 Ocak 2007’de oturduğu binanın 6’ıncı katından düşerek öldü. Başbilen ve Ünal gibi askeri projeler üzerinde çalışıyordu.

-Burhanettin Volkan: 7 Ekim 2007’de Ankara Bando Okulları Komutanlığında nöbetçi subay odasında ölü bulundu. Vizör marka silahla intihar ettiği söylendi.

-Zafer Oluk: 10 Mayıs 2008’de askerlik görevini yaptığı birlikte elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Yazılım mühendisi idi.

-Hakan Öksüz: 25 Ocak 2012’de Eskişehir yolu üzerinde geçirdiği şüpheli bir trafik kazasında öldü. Mikro elektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerinde çalışıyordu.

-Erdem Uğur: 16 Ocak 2015’de Ankara’daki evinde ölü bulundu. Gazdan zehirlenerek intihar ettiği açıklandı. Hortum ağzında bulundu. Manyetik alan konusunda uzman olan Uğur, F-16 savaş uçakları, İHA, tank ve savaş silahları gibi milli projelerde görev yapıyordu.

Milli Üretimlerimiz Nasıl Engellendi Yazı Dizisi (3) ASELSAN Cep Telefonları ve Mühendislerin Akıbeti;

Saygılarımla… İbrahim Torun

İbrahim TORUN
İbrahim TORUNhttps://www.bilecikdostlari.com/author/ibrahimtorun/
Bilecik Dostları Köşe Yazarı; Her insan ayrı bir dünya demektir. Yeni ufuklara yelken açmak, yeni dünyalar tanımak için makalelerde buluşalım.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar