10.8 C
Bilecik
25 Ekim 2021
Ana SayfaBilecik Haber10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaşama gözlerini yumdu

10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaşama gözlerini yumdu

10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaşama gözlerini yumdu; Atatürk, 1 Kasım 1938′ deki TBMM’nin açılışına hastalığı yüzünden katılamadı. Atatürk’e on beş gün kadar son rahat günlerini yaşama olanağını veren hastalık, tekrar normal seyrinden çıkarak yeni bir krizle şiddetlendi.

Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05′ te ölümlü yaşama veda etti.

16 Kasım 1938′ de tabutu, Türk Bayrağıyla örtülü bir katafalk üzerinde; Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonuna konuldu ve halkın ziyaretine açıldı.

19 Kasım 1938 Cumartesi günü sabahı, Dolmabahçe Sarayı Tören Salonunda cenaze namazı kılındı. Cenaze alayı İstanbul halkının gözyaşları arasından geçerek Gülhane Parkı’na geldi. Tabut bir torpidoya alınarak, Yavuz Zırhlısına nakledildi. İzmit’ te özel bir trene konulan cenaze, Ankara’ ya götürüldü. Ankara’da yapılan törende on iki general top arabasının iki yanında nöbete durdu.

Başta yabancı Devletlerin yolladıkları askeri birlikler olmak üzere, törene katılan birlikler Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ü selamlayarak geçtiler.

Cenazeyi taşıyan top arabasının arkasında en büyüğünden, en küçüğüne kadar bütün Türk Milleti vardı. Atatürk’ e geçici kabir olarak ayrılan Etnografya Müzesi’ ne götürülen tabut, hazırlanan mermer lahdine yerleştirildi. 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaşama gözlerini yumdu – Bilecik Dostları Haber

Bilecik Dostları
Bilecik Dostlarıhttps://www.bilecikdostlari.com/
Gazete, Sanat, Spor, Siyaset, Gündem, Güncel Haber. Size doğrudan "Bilecik"den en son haber ve video sunuyoruz.
İLGİLİ HABERLER

POPÜLER HABERLER

Yorumlar